Dobro došli na zvanični sajt GWD Srbija!

Lekovitim biljem protiv stresa

Užurban i neizvestan život današnjeg čoveka opterećuje svakodnevnim stresom sa kojim se mora boriti. Moderni načini života neretko uključuju loše životne navike koje pojačavaju stres i loše utiču na zdravlje. Postoji mnogo načina i tehnika za otklanjanje stresa, a mi ćemo se ovde pozabaviti prirodnim lekovima – lekovitim biljem, koje često ima isto dejstvo kao lekovi, a ne stvara zavisnost ako se duže uzima.

 

Lavanda

 

Lavanda se još od davnih vremena koristi protiv nesanice i u lačenju nerava. Može se staviti u kupku pred spavanje ili se može napraviti čaj od nje. Čaj opušta mišiće, smanjuje uznemirenost i nervozu i deluje blagovorno u borbi protiv poremećaja sna. Možete ga napraviti tako što ćete preliti vrelom vodom dve kašičice cvetova lavande i ostaviti da odstoji desetak minuta, procediti i zasladiti medom. Pored čaja, nesanicu vam može otkloniti i nekoliko kapi eteričnog ulja lavande na jastuku. Svojstvo lavande da opušta mišiće čini ovo ulje često korišćenim u masaži.

 

Kamilica

 

Čaj od kamilice se svrstava u najpopularnije čajeve kod nas i u svetu, kamilica kao i lavanda opušta nerve i mišiće u telu, potiskuje teskobu, nemir, bes, ljutnju i napetost. Čaj se priprema od svežih ili sušenih cvetova kamilice, koji se preliju vrelom vodom i odstoje desetak minuta, nakon čega se može zasladiti medom po želji.

 

Majčina dušica

 

Majčina dušica ima lekovite sastojke u listu i cvetu biljke. Eterična ulja ove biljke opuštaju mišiće. Čaj se priprema na sledeći način: kašika majčine dušice se prelije šoljom vrele vode, poklopi se i ostavi da odstoji deesetak minuta. Majčina dušica se obavezno poklapa pri pripremi jer su njeni lekoviti sastojci lako isparljivi, pa bi se u suprotnom dogodilo da korisni sastojci ispare. Pošto je čaj gorak, nakjčešće se koristi zaslađen medom ili nekim drugim zaslađivačem.

 

Matičnjak

 

Matičnjak je još poznat i pod drugim imenima kod nas: matočina, limun trava i pčelarica. Od matičnjaka se može napraviti opuštajuća kupka koja pomaže osobama koje pate od nesanice. Dodatak kupki od matičnjaka se priprema tako što se deset kašika suvih listova matičnjaka skuva u jednom litru vode i ostavi da odstoji deset minuta, nakon čega se procedi i doda u vodu za kupanje pre spavanja.

 

Kantarion

 

Kantarion se smatra najpoznatijim prirodnim antidepresivom jer poboljšsava raspoloženje, otklanja napetost i nesanicu. Čaj se priprema potpuno jednostavno: jedna kafena kašičica suvih usitnjenih cvetova kantariona se prelije šoljom vrele vode i poklopi da odstoji desetak minuta, nakon čega se procedi i zasladi medom, po želji.

 

Valerijana

 

Valerijana ili odoljen ima mnogo lekovitih svojstava. Ipak, najpoznatija je po umirujućem svojstvu. Koren ove biljke uspešno otklanja napetost, uznemirenost, razdražljivost i nesanicu. Pored toga, valerijana smanjuje i simptome hipohondrije, glavobilje, histerije, anksioznosti i napada panike. Čaj se priprema tako što se jedna kafena kašika korena biljke prelije šoljom vrele vode i ostavi da odstoji 5 minuta. Preporučeno je da se popiju 2-3 šolje ovog čaja dnevno, od kojih jedna pola sata pred spavanje.

 

Lipa

 

Čaj od lipe je blagog i prijatnog ukusa i posebno je efikasan za ublažavanje napetosti. Žene ga često konzumiraju tokom menopauze kako bi smanjile nervozu i otklonile nesanicu. Jedna do dve kašičice osušenog cveta se preliju šoljom vrele vode i ostavi se da odstoji poklopljeno 5-10 minuta nakon čega se procedi, po želji zasladi medom i popije.

 

Hmelj

 

Hmelj je prirodni sedativ, te se koristi za smirenje nerava i protiv nesanice. Hmelj smanjuje nervozu, stres i uznemirenost, jača nerve i povoljno utiče na san. U nekim zemljama se u jastuke stavlja hmelj zato što podstiče na san. Čaj se pravi u kombinaciji sa valerijanom i to tako što se pomeša 50 grama hmelja i valerijane, odvoje se 3 kašike mešavine i preliju se sa 400ml vrele vode. Nakon dva sata se procedi i popije uveče pred spavanje.

 

Sladić

 

Koren sladića umiruje anksioznost i stres, smiruje um i podstiče racionalno razmišljanje. Priprema se tako što se komadić korena usitni i stavi u ključalu vodu u kojoj se kuva pola minuta, a zatim se ostavi da odstoji dvadesetak minuta, procedi se i zasladi kašičicom meda po želji. Pije se tri puta dnevno.

 

Žalfija

 

Žalfija umiruje, osvežava i okrepljuje. Ulje od žalfije se koristi inhalacijom za smirenje i poboljšanje pamćenja i koncentracije. Priprema se tako što se puna šaka suvih cvetova žalfije potopi u litar maslinovog ulja i ostavi na suncu mesec dana. Čaj od žalfije se priprema tako što se jedna do dve kašičice preliju sa dva decilitra vrele vode i ostavi da odstoji desetak minuta. Ukus mu je veoma jak i gorak.