Niske temperature, vetar i suv vazduh tokom zimskih meseci negativno utiču na kožu koja postaje iritirana, gruba i bez sjaja, peruta se, javlja se pojačano crvenilo, a neretko i ekcem, te nam nega lica zimi predstavlja pravi mali izazov. Da biste saznali kako negovati lice tokom hladnog perioda, treba najpre razumeti kakav se to proses odigrava na samoj površini kože.
Naime, ovi poremećaji nastaju u površinskom sloju kože prekrivenom odumrlim ćelijama bez jezgra (korneociti), međusobno povezanim lipidima (prirodnim masnoćama) koji predstavljaju zaštitnu barijeru i sprečavaju dehidrataciju. U nastavku ovog članka saznajte kako negovati lice zimi, te koje vam to prirodne recepture mogu dobro zaštititi kožu.
Zašto je nega lica zimi toliko zahtevna
Pod uticajem atmosferskih prilika, ali i usled dužeg boravka u zagrejanim, neprovetrenim prostorijama, dolazi do gubljenja lipida i, posledično, dehidratacije kože, koja postaje suva, ispucala i vrlo često sklona iritacijama. Stoga je i zimska nega lica daleko zahtevnija i teža od one tokom drugih perioda godine.
Ukoliko želite saznati kako negovati lice zimi, znajte da osnovno pravilo glasi: ne treba preterivati s nanošenjem „teških“ krema koje sprečavaju „disanje“ kože. Biljni ekstrati nahraniće epiderm i omogućiti koži da sačuva svoju funkciju sasvim dovoljno.
Pripremili smo vam više kvalitetnih recepata iz prirode, koje definitivno morate isprobati, a svakako ih testirajte, pre nego što posegnete za novčanikom i odlučite se za kupovinu zimske kreme i sl.
Tonik za lice od kamilice i majčine dušice
U 1,5l vode staviti 25g majčine dušice i 10g kamilice i kuvati dok ne proključa. Skinuti s ringle, ostaviti da se ohladi, procediti i sipati u bocu sa sprejom. Ovom tečnošću naprskati lice ili je naneti tupferom uveče i ujutro, pre nanošenja kreme. Ovo je odlično za negu lica nakon 30. godine, a naročito tokom zimskih meseci.
Vodena para omekšava, vlaži i podmlađuje kožu
Tokom zime, parnu kupku treba praktikovati barem jednom nedeljno, ako želite da zaštitite kožu lica uradite sledeće: pomešati po 20g suvih cvetova kamilice i nevena i preliti sa pola litra ključale vode. Nagnuti se iznad šerpice, prebaciti peškir preko glave i pariti lice 15 minuta. Prosušiti lice peškirom i naneti hranljivu ili hidratantnu masku.
Nevenovo ulje za lice
Čudesni neven regeneriše i revitalizuje kožu, vraća joj prirodnu vlažnost, a zahvaljujući bogatom sadržaju antioksidanasa sprečava starenje. Ako još uvek ne znate kako negovati lice zimi, svakako se odlučite za uljani ekstrakt ove biljke, jer on stimuliše stvaranje kolagena i daje koži elasičnost, a često se koristi i u prevenciji strija.
Pravi se tako što se 50g osušenih i usitnjenih cvetova ili latica nevena stavi u teglu i prelije sa 5dl suncokretovog ulja. Posudu dobro zatvoriti i ostaviti da odstoji tri nedelje na toplom mestu uz povremeno mućkanje. Nakon toga, procediti sadržaj tegle kroz nekoliko slojeva sterilne gaze i sipati ulje u tamnu staklenu bočicu. Koristiti za svakodnevnu zimsku negu lica.
Zimska nega lica biljnim oblogama
Napraviti mešavinu od po 10 prstohvata hajdučke trave, nane i latica crvene ruže. Dodati 5dl vode, zagrevati do ključanja, skinuti s vatre pa ostaviti poklopljeno 12 sati. Procediti, potopiti gazu u čaj, malo ocediti i staviti na lice da odstoji 10 minuta.
Najefikanije maske za lice preko zime
Osetljivost kože možete proveriti jednostavnim testom. Stavite prst na lice i lagano prelazite po njemu. Ako koža u trenu postane crvena, to je znak da je preosetljlva.
Osetljiva koža zahteva blage maske koje smiruju upalne procese i istovremeno je neguju. Ukoliko još se još uvek dvoumite kako negovati lice tokom hladnog perioda, preporučujemo da probate maske od ovsa i kamilice.
Maska od ovsa
Ova maska se priprema tako što se kašika ovsenih mekinja pomeša sa čajem od kamilice (istresti iz filter vrećice), dodati maslinovo ulje i mešati dok se ne dobije fina pasta. Naneti na lice, držati 15 minuta pa se umiti hladnom vodom. Ukoliko osetite blago peckanje, masku možete skinuti pre propisanog vremena.
Maska od kamilice
Pomešati po 10g listova šipka, breze, žalfije i cvetova kamilice, pa dobro usitniti. Dodati 2 kašike gline i preliti šoljom destilovane vode. Mutiti dok se ne dobije fina pasta koja se potom ravnomerno nanosi na prethodno očišćeno lice. Ostaviti masku da odstoji dvadesetak minuta i isprati mlakom vodom.
Vodica od kamilice
Ova vodica se priprema tako što se u 30g tinkture kamilice rastvori 5 kapi eteričnog ulja ružmarina, a zatim sipa 70ml destilovane vode. Očistiti lice, natopiti tupfer vodicom pa istrljati kožu.
Kozmetička glina
Za zimsku negu lica, naročito se dobro pokazala zelena i bela glina, evo kako da napravite ovaj recept: umutiti žumance, dodati 30 kapi ribljeg ulja, a zatim i kašičicu gline za spoljašnju upotrebu. Mešati dok se ne dobije fina pasta, potom naneti tanak sloj na lice i ostaviti da odstoji pola sata. Isprati lagano mlakom vodom.
Maska za omekšavanje kože
Ova maska se zove i emolijentna, a njen zadatak je da formira nepropustljiv film koji sprečava gubljenje tečnosti i dehidrataciju kože. Pomešati po kašičicu dunjinog i lanenog semena i 4 ploda mlevenog badema. Mešavinu preliti vrućim čajem od kamilice, dobro izmešati i ostaviti da se malo prohladi. Mlaku smesu naneti na lice, ostaviti da deluje pola sata i isprati mlakom vodom.
Serum protiv iritacija kože
Ovaj serum pogodan je za negu osetljive kože jer sprečava stvaranje crvenih pečata. Pomešati po 15ml ulja argana i nevena, dodati 5 kapi eteričnog ulja kamilice i 8 kapi eteričnog ulja lavande. Dobro promućkati i čuvati na hladnom mestu. Serum se koristi svakodnevno za zimsku negu lica.
Nadamo se da ste pronašli za sebe recept za negu lica zimi i to potpuno prirodno, bez ikakve hemije. Ako vam se naš tekst čini korisnim, podelite ga i na društvenim mrežama.
Prilagođeno sa stranice: http://zdravailepa.com/lepota/kako-negovati-lice-zimi-recepti-za-maske/