Šta je terapija solju?
Terapija solju (takođe poznata kao haloterapija) je prirodna i bezbedna terapija koja je oslobođena od rizika i bez neželjenih dejstava koja može da pomogne u olakšanju širokog dijapazona hroničnih i akutnih zdravstvenih problema i uopšte poboljšava zdravlje i mentalno blagostanje. Ona olakšava respiratorne probleme kao što su upala sinusa, polenska groznica, astma i bronhitis kao i problemi sa kožom kao što su ekcem, psorijaza i alergije.
Terapija solju je korišćena davno još kod starih Grka. Danas, terapija solju je dizajnirana da imitira mikroklimu slanih pećina po Evropi. Slane sobe raspšuju medicinsku so (natrijum hlorid) kroz halo generator u slanu sobu dok vi sedite, opuštate se i dišete 45 minuta.
Kako je terapija solju korisna?
Suve aerosolne cestice soli udahnute tokom jedne sesije terapije solju jačaju imuni sistem, detoksifikuju i čiste telo zbog svojih anti-virusnih, anti-inflamatornih, anti-gljivičnih i anti-bakterijskih svojstava, koje razređuju i čiste slajm u disajnim putevima i plućima, toksine u telu, kao što i opušta rane upale u telu i koži.
Bolje zdravlje, manje lekova
Terapija solju takođe može da smanji zavisnost od farmaceutskih lekova za bolji kvalitet života. U nekim slučajevima bili biste sposobni da smanjite prepisane lekove (uz procenu lekara). Ovo je veliki plus jer mnogi lekovi imaju neželjena dejstva. Terapiju i dužinu trajanja terapije određuje lekar.
Kako pomaže terapija solju
Zdravstvene koristi terapije solju su brojni. Evo i u čime pomaže terapija solju:
- Sinuzitis/rinitis/treći krajnik
- Kašalj/prehlade/grip
- Bronhitis
- Upale ušiju
- Hronična plućna oboljenja
- Emfizem (trajno uvećanje disajnih puteva)
- Laringitis
- Iscrpljenost, hronični umor
- Stres/anksioznost
- Smetnje u snu
- Alergije
- Astma
- Polenska groznica
- Psorijaza/ekcem
- Cistična fibroza
- Artritična oboljenja
- Hrkanje
- Osetljivost na hemiju
- Upala pluća posle akutne faze
Koliko sesija terapije solju je potrebno?
Ovo varira od osobe do osobe. U nekim slučajevima je potrebno samo jedna do dve sesije, dok je u nekim slučajevima potrebno više sesija. Sami ćete videti koliko sesija vam je potrebno, ali se svakako savetujte sa lekarom.
Da li je terapija solju bezbedna za bebe i decu?
Terapija solju je bezbedna za decu. Deca veoma brzo reaguju na tretmane. Bebe takođe imaju korist od toga, ali se preporučuje konsultovanje sa lekarom za bebe mlađe od 3 meseca. Deci je boravak u slanoj sbi zanimljiv zato što uglavnom slane sobe imaju deo opremljen za decu, sa igračkama, koficama i lopaticama za skupljanje soli i slično.
Da li je terapija solju bezbedna za vreme trudnoće?
Dok je terapija solju bezbedna i korisna za vreme trudnoće, treba se konsultovati sa lekarom ako ste zabrinuti, imate komplikovanu trudnoću i pijete lekove.
Koja su neželjena dejstva terapije solju?
Dok je terapija solju prirodna i bez zdravstvenih rizika, možda ćete osetiti par simptoma za vreme ili posle prvih tretmana, što pokazuje da terapija solju radi svoj posao smanjivanja upale, otvaranje disajnih puteva, čišćenje služi iz respiratornog sistema i tela i eliminiše nakupljene toksine, patogene, viruse i polene.
Može vam se dogoditi da osetite:
- malu iritaciju kože ili pečate za osobe sa veoma osetljivom kožom (ako postane previše iritantno, možete isprati pod tušem)
- slan ukus na usnama
- blago golicanje u grlu (ovo se može izlečiti kod kuće grgoljenjem tople vode)
- povećano lučenje sekreta
- curenje nosa
- da vam zasuze oči
- kašljanje i kijanje
Zašto je udisanje soli u slanoj sobi zdravo, a konzumiranje rafinisane soli nezdravo?
Nije sva so ista… Prirodna so ne samo da je zdrava već je i korisna za telo. Prerada soli uništava njene prirodne karakteristike.
Kuhinjska (rafinisana) so je prirodna koja je potpuno prerađena. Zagrejana je do ekstremno visoke temperature što iz soli eliminiše minerale zdrave za ishranu i koji su potrebni da telo optimalno funkcioniše.
Unoseći takvu so, ljudi unose štetne hemikalije uključujući hlor (da izbeli so), sintetisani jod (nasuprot prirodnom jodu), talk, u nekim slucajevima fluor i veoma toksične anti-zgrusavajuće faktore koji sprečavaju zgrušavanje soli kao što su:
- Natrijum ferocijanid (cijanid)
- Kalijum ferocijanid (cijanid)
- Kalcijum ferocijanid (cijanid)
- Silika aluminat (aluminijum)
Gore navedeni sastojci su razlog zašto je rafinisana so nezdrava.
Himalajska so ili keltska morska so, međutim, je nerafinisana i zadržava tragove minerala neophodne za telo i podstiče se da se koristi umesto obične soli.
Šta su negativni joni i zašto su korisni u terapiji solju?
Joni su atomi ili molekuli kiseonika koji se dele i koji su pozitivno naelektrisani (pozitivni joni) ili negativno naelektrisani (negativni joni).
Negativni joni… Dar prirode
Generisani prirodno i dejstvom sunca, sevanjem i grmljavinom, planinama, tekućom vodom kao što su okeanski talasi i vodopadi, itd. negativni joni su bitni za naše zdravlje i osećaj boljitka i osećaja da smo živi. Zamislite uzdignut osećaj koji dobijemo posle oluje kada osećamo da je vazduh raščišćen, udisanje i opuštanje na planinskom vazduhu, stajanje pored okeana ili vodopada, pa čak i sunčanje. Samo izađite u prirodu!
Pozitivni joni… bolest modernog življenja
Nažalost, moderan način života oduzima negativne jone iz vazduha i stvara električni disbalans u zemljinoj atmosferi i preveliku zastupljenost pozitivnih jona (pozitivno naelektrisanih čestica)-električnih uređaja kao što je televizija, kompjuteri, sušilice za veš, hemikalije u farbi, tepisima, itd. zagađenje sredine kao što su mreže visoke voltaže, wi-fi, kule za mobilne telefone koje emituju mikrotalase, opšte zagađenje, prašina, ustajao vazduh (uključujući dim od cigareta) u kućama i kancelarijama, gradovi sa malo zelenila. Živimo u moru pozitivnih jona, što vodi velikim fizičkim i psihičkim problemima.
Vise negativnih jona…bolje zdravlje
Negativni joni funkcionišu tako što privlače i vezuju pozitivne jone, što neutralizuje štetne elektromagnetnte vibracije u našem telu i okolini (takozvani elektro-smog). Negativni joni podižu nivo serotonina što poboljšava rasoloženje, ublažavaju depresiju, zimski afektivni poremećaj (zimska depresija). Takođe pomažu da se rasščisti vazduh od prašine, spora buđi, polena, ostataka za ljubimcima, mirise, dim cigareta, bakterije i viruse. Oni to rade povezujući se za pozitivno naelektrisane čestice u velikom broju, tako da oni postaju preteški da ostanu u vazduhu.
Kako negativni joni funkcionišu u terapiji solju
Zbog toga što je so negativno naelektrisana, sedenje u slanoj sobi pomaže da rebalansira štetne elektromagnetne vibracije u našem telu, što ne samo da obezbeđuje opuštanje i smirivanje nervnog sistema, vec odstranjuje bakterije, polen, viruse i mnoge druge. Ako živite i radite u stresnom okruženju, malo ste izloženi prirodi, okruženi ste električnim spravama i konstantno koristite wi-fi i/ili mobilni telefon/tablet, imaćete veliku korist od terapije solju. Samo treba da izdvojite vreme da sedite, opuštate se i dišete u slanoj sobi.
Da li je bezbedno sedeti u grupnoj slanoj sobi sa nekim ko je bolestan?
Zbog anti-bakterijskog, anti-virusnog i anti-gljivičnog dejstva, vazduh u slanim sobama stvara sterilnu, hipoalergenu, hipobakterijsku mikroklimu, što čini preživljavanje bilo kog mikroorganizma ekstremno teškim. Od onih koji imaju aktivno zaraznu bolest se traži da sačekaju da im se stanje poboljša pre nego što krenu na terapiju.
Terapija solju jača imuni sistem. Ne samo da će eliminisati postojeće viruse u telu za vreme tretmana već će i smanjiti svakodnevni rizik za vreme tretmana.
Kada ne treba ići na terapiju solju
Postoji mali broj oboljenja sa kojima ne treba ići na terapiju solju, a to su:
- Akutne faze respiratornih oboljenja (pogoršanje astme)
- 3. faza hroničnih obstruktivnih plucnih oboljenja
- Trovanje alkoholom ili lekovima koji nisu prepisani
- Srčana insuficijencija
- Krvarenje
- Hemoptoza (pljuvanje krvi)
- Faza 11B hipertenzije
- Trudnoća (ako se trudnoća zakomplikuje ili uzimate lekove)
- Uzimate anti-koagulante
- Ako imate temperaturu